Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przemawia na konferencji geopolitycznej w New Delhi. W rozmowie z Ławrowem, Sunjoy Joshi, przewodniczącym Observer Research Foundation.

Opublikowano 8 godzin temu

W Indiach często mówimy, że żyjemy w bardzo niespokojnej okolicy nie wybieramy przyjaciół i sojuszników, których tworzą nasi partnerzy lub sąsiedzi, nie korzystamy z tego nie wybieramy żadnego kraju nie mamy wyboru na to  jakich przyjaciół lub sojuszników stworzy sąsiad, czasami mogą być niewygodnymi sojusznikami i przyjaciółmi, ale my nieidziemy o to na wojnę.
-Co prowadzi Rosję do tej od dawna przedłużającej się wojny o rozszerzenie NATO?

(Ławrow) - zakładam, że ludzie, którzy się tu zebrali, są politologami, których interesuje śledzenie wydarzeń międzynarodowych, a jeśli tak jest, to  przez ostatnie 20 lat powinni byli zrozumieć powody, dla których jesteśmy zaniepokojeni polityką Zachodu wobec Rosji.

Wczoraj chyba ambasador Francji w Izraelu, który osobiście uczestniczył w rozmowach między zachodnimi przywódcami a Gorbaczowem potwierdził ..."było zobowiązanie do nierozszerzania NATO", a następnie dodał, ale to nie znaczy, że Rosja ma rację w tym, co robi na Ukrainie.

Między kłamstwem o nierozszerzaniu NATO a wydarzeniami, które rozpoczęły się rok temu, było tak wiele wydarzeń, których nie można pominąć  nie mówię o jakichś ustnych obietnicach ale o pewnych zobowiązaniach na papierze w OSC ( Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie )

Podczas szczytu w Stambule w 1999 Deklaracja polityczna została podpisana przez prezydentów i premierów oraz przez ministrów, którzy powiedzieli, że

"Bezpieczeństwo jest niepodzielne, a wszyscy uczestnicy OSC są zobowiązani do równego i niepodzielnego bezpieczeństwa,  stwierdzili, że każdy kraj ma swobodę wyboru sojuszy, ale czyniąc to, żaden kraj nie może dążyć do wzmocnienia swojego bezpieczeństwa kosztem bezpieczeństwa innych"

Później prezydenci i premierzy podpisali inną regułę, zgodnie z którą żaden kraj ani żadna organizacja w regionie OSC nie może pretendować do dominacji militarnej, jeśli przeczytasz to jeszcze raz”jasne jest, że NATO naruszyło wszystkie te zobowiązania tak, jakie podpisano w 1999 roku,  później to powtórzyło się  w 2010 roku na innym szczycie osc w Kazachstanie i kiedy zaczęliśmy zadawać pytania.... chłopaki, zobowiązaliście się nie zwiększać swojego bezpieczeństwa kosztem naszego bezpieczeństwa, czy możecie przestać rozszerzać NATO?

Powiedzieli dobrze, ale to tylko warunek polityczny,... ( tu prowadzący dziennikarz próbował przerwać), poczekaj chwilę, poczekaj -odpowiedział Ławrow,  zadałeś pytanie, na które próbuję odpowiedzieć a teraz mi przerywasz, to znaczy, że nie wiesz, o czym ja mówię?

Więc kiedy powiedzieliśmy ok, powiedziano nam, że to tylko zobowiązanie polityczne,  więc zróbmy z tego zobowiązanie prawne, pozwólmy umieścić wszystkie te zasady w prawnie zawartym traktacie o niepodzielnym bezpieczeństwie.

Wiesz, co nam powiedzieli? , powiedzieli, wiesz, "prawnie oobowiązujące jest to  jedynie wewnątrz NATO" , powiedzieliśmy im, przecież prezydent Obama podpisał ten konkretny dokument.... no cóż, to jest tylko zobowiązanie polityczne, zapomnijcie o tym.

Później było kolejne prawnie wiążące zobowiązanie, mam na myśli rezolucję Rady Bezpieczeństwa, która zatwierdziła Porozumienia Mińskie.
To było bardzo, bardzo zdumiewające, że wszyscy, którzy podpisali Porozumienie Mińskie, z wyjątkiem Putina, publicznie przyznali, że nigdy nie zamierzali wykonać tej konkretnej rezolucji Rady Bezpieczeństwa.

Mamy brak wywiązania się z ustnych zobowiązań brak wywiązania się z pisemnych zobowiązań brak wywiązania się z prawnie wiążących zobowiązań a wszystko to w towarzystwie instruktorów NATO, wzmacnianie armii ukraińskiej, Ukraina dostaje coraz więcej broni...

Merkel czy Landski powiedzieli, potrzebujemy środków, by kupić trochę czasu na dostarczanie coraz większej ilości broni na Ukrainę i jeśli możesz sprawdzić raporty Specjalnej Misji Obserwacyjnej OSC, odnotowali oni gwałtowny wzrost ostrzału Donbasu tylko na początku lutego -20 30 razy więcej pocisków spadło na Donbas niż zwykła.

My broniliśmy własnego bezpieczeństwa, broniliśmy naszych ludzi, narodu rosyjskiego, któremu Poroszenko i Zełenskim odmówili prawa do używania języka rosyjskiego w edukacji, w mediach, w kulturze, we wszystkim.

Jeśli sprawdzacie ustawę ukraińską uchwaloną po przewrocie, który doprowadził do władzy ten neonazistowski reżim  -prawnie anulowali wszystko co ma związek z językiem rosyjskim, ludzie, którzy nie zaakceptowali puczu żyjący na wschodzie Ukrainy i na Krymie mówili -chłopaki zostawcie nas w spokoju, nie będziemy podążać  za waszą polityką,.

W odpowiedzi Kijów ogłosił tych ludzi terrorystami i  rozpoczął z nimi wojnę.

Umowa Mińska miała to powstrzymać, wdrożenie środków nie było trudne, w porozumieniu chodziło o specjalny status dla niewielkiej części wschodniej Ukrainy znacznie mniejszej niż terytorium obecnie kontrolowane przez armię rosyjską.

Zachód nie chciał tego robić, specjalny status, jaki miał zostać nadany temu małemu terytorium, obejmował prawo do używania języka rosyjskiego, co samo w sobie zostało uznane za tabu przez nazistów, którzy przejęli władzę na Ukrainie.  w drodze zamachu stanu.

Prawo do posiadania lokalnej policji, nie jest niczym niezwykłym,  prawo do bycia konsultowanym przy wyznaczaniu sędziów i prokuratorów dla tego konkretnego regionu przy okazji, jest to dokładnie prawie taki sam status, jaki obiecano Serbom z Kosowa w 2013 roku, dwa lata przed Porozumieniami Mińskimi.

Społeczność serbskich gmin Kosowa ten sam scenariusz i ta sama sztuczka oszukiwanie Serbii.w przypadku społeczności serbskiej gminy Kosowo oszukiwanie Rosji w przypadku Umowy Mińskiej...specjalny status dla Serbów w Kosowie specjalny status dla Rosjan na małym skrawku Ukrainy

W obu przypadkach była Unia Europejska reprezentowana przez  Niemcy i Francję, a także wysocy przedstawiciele w sprawie porozumienia i jestem przekonany, że tak jak przyznali, nie zamierzają realizować Porozumień Mińskich, nigdy nie zamierzali aby wprowadzić w życie to, co obiecali Serbom w kampanii wojskowej Kosowa lub jakkolwiek to nazwiesz, trwającej wojnie "Operacja Wolność".

Jakąkolwiek nazwą to nazwiesz, kampanie bombowe nie zmieniają serc i umysłów, jest to najgorszy sposób na robienie tego w rzeczywistości zamrażając ludzi na swoich stanowiskach, co jeszcze bardziej utrudnia dalsze negocjacje.
Dokąd nas to zaprowadzi, powiedz mi, kiedy ta konferencja się zaczęła, w którym roku?
To  był ósmy racjonalny dialog, tak zacząłeś w 2014  czy interesowałeś się  co w tym samym roku  działo się  w Iraku co się działo w Afganistanie?  Czy jako dziennikarz pytałeś Stany Zjednoczone i NATO  czy są pewne tego co robią?

Kiedy pewnego dnia Schultz, Baerbock, Macron i inni mówią, że jest to pierwszy raz, kiedy łamie się Centrum Końcowe Aktu zarządzanego przez OSC, oni nie pamiętali o 1999, kiedy Serbia została zbombardowana, kiedyJoe Biden  będąc wówczas senatorem chwalił się, że rok przed bombardowaniem Serbii promował to podejście uważając, że muszą zbombardować kraj żeby przywrócić pokój

Kiedy Irak został zrujnowany jako państwo po tym, jak Colin Powell pokazał fiolkę z jakimś proszkiem, a kilka lat później Tony Blair powiedział tak, to był błąd, ale to jest lekcja,  jeśli wierzysz, że Stany Zjednoczone mają prawo ogłosić zagrożenie dla swoich interesów narodowych w każdym miejscu na ziemi, tak jak to uczyniły w Jugosławii, Iraku, Libii, Syrii, dziesięć tysięcy mil po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego, i mają do tego prawo, a wy nie zadawajcie im żadnych pytań, Rosja nie tylko z dnia na dzień, jak to zrobili w Iraku i w wielu innych krajach.

Przez ponad 10 lat ostrzegaliśmy Amerykanów , chłopaki, że robicie czegoś, co będzie bardzo złe, myślę, że  prośba nie była w poprzek oceanu, ale na naszych granicach na terenach, na których Rosjanie żyli przez wieki i wieki i wieki więc jeśli to nie jest podwójny standard, to nie jestem ministrem.

To jest wojna przeciwko wszystkiemu, co rosyjskie na Ukrainie, czy możesz sobie wyobrazić, że na przykład w Irlandii anulują język angielski lub w Belgii anulują francuski lub w Szwajcarii anulują niemiecki lub w Finlandii anulują szwedzki? Oczywiście, że nie, ale nikt nie kiwnął palcem ani małym, ani środkowym  kiedy język rosyjski został całkowicie odwołany na Ukrainie.

Pukaliśmy do  wszystkich drzwi, do  ludzi z Rady Europy - dlaczego nic nie mówicie?  dlaczego nie mówicie Ukraińcom, żeby się zachowywali?

(Sunjoy Joshi) -Przez te wszystkie osiem lat nie przypominam sobie, żeby twoja konferencja dotyczyła tego problemu, to pytanie, które wszyscy tutaj zadają i to jest to, co przychodzi z drugiej strony,kiedy  koniec wojny?
Koniec  jest prosty -Rosja przestaje walczyć, wojna się kończy, a potem być może będą negocjacje... czy jest jakaś gra końcowa w którą grasz lub gra druga strona, dokąd nas to wszystko zaprowadzi?

Patrz kraje regionu są przeciwne temu, co się dzieje, ma to na nich wpływ- żywność nawozy,...

(Ławrow) -Kraje regionu mają wpływ, a nie to, co my -Rosja robimy na Ukrainie,  oni krzyczą ”jesteśmy dotknięci reakcją Zachodu na to, co robimy na Ukrainie po tym, jak ostrzegaliśmy ich przez dziesięciolecia, wiesz, że powinni zaprzestać tej ekspansji NATO i wpychania broni na Ukrainę, aby przygotować ją do wojny.

Właśnie uczestniczyliśmy wczoraj w spotkaniu ministerialnym G20, nasi zachodni przyjaciele krzyczeli do mikrofonów... Rosja masowa Rosja masowa Rosja masowa, wszyscy delegaci z krajów rozwijających się również mówili, że  chcą zatrzymać wojnę, kiedy Rosja będzie gotowa do negocjacji?

Gdybyś naprawdę interesował się polityką i pierwotnymi przyczynami tej konkretnej sytuacji, wiedziałbyś, że Biden, Blinken, Stoltenberg  wielokrotnie powtarzali, że Rosja musi zostać pokonana na polu bitwy,  Rosja musi cierpieć strategicznie! to, jak twierdzą, jest egzystencjalne dla Zachód w kontekście globalnej dominacji, to bardzo dosadne przyznanie się, powiedziałbym, że obie strony i cała konferencja  G20 dotyczyła tylko tego, co zrobić z Ukrainą i ostatecznej deklaracji, czy możemy ją mieć, czy nie.

Zapytałem Przyjaciół Indii i Indonezjiy -przyjaciele, którzy kibicowali G20 i ci, którzy kibicowali G20 przed Indonezją przez te wszystkie długie lata, czy G20 kiedykolwiek znalazło odzwierciedlenie w tych deklaracjach sytuacja w Iraku w Libii w Afganistanie czy w Jugosławii?

G20 zostało utworzone w 1999 roku na szczeblu ministrów finansów i dyrektorów Banku Centralnego, a w 2008 roku stało się to uzasadnione, że nikogo nie obchodzi nic poza finansami i polityką makroekonomiczną, którą G20 utworzono.

Zachód, wierząc,  że to mówi ma zawsze rację, kiedy Rosja po wielu latach ostrzeżeń zaczęła się bronić, poza Ukrainą nie ma nic, czym interesuje się G20?
Taka polityka się nie powiedzie, jeśli powiedzą, że to jest egzystencjalne dla nich, to jest egzystencjalne dla nas
Ale jest wiele innych krajów, które chcą pokoju, które chcą zakończenia tej wojny i chciałyby gdzieś wytyczyć granicę negocjacji, zacząć teraz, co to za gra końcowa, gdzie widzisz, że ta wojna nie może trwać wiecznie przez 20 lat?
Powtarzać od nowa Afganistan?
Cierpienia innych nie są związane z tym, co robimy na Ukrainie, aby się przed tym bronić, wszystkie cierpienia są związane z sankcjami, z polityką szantażu, polityką dyktatu, którą Zachód promuje, wiesz, że wszyscy ministrowie krajów europejskich podróżują po całym świecie każąc krajom  przyłączyć się do sankcji głosować tak, jak chce tego Zachód.
Jeśli są to tacy wielcy Demokraci, to znaczy że powinni szanować innych krajów i ich prawa do podejmowania własnych stanowisk.

Putin wyjaśnił bardzo szczegółowo, zanim rozpoczęliśmy tę operację, dlaczego to robimy,

Dlaczego nie mieliśmy innego wyboru.
Traktuj innych jak dorosłych, jak dojrzałych ludzi i nie mów im, jakie stanowisko mają zająć.
Świat rozwijający się w zasadzie milczał, dopóki Zachód nie zaczął ich szantażować, grozić im, sankcjonować tych, którzy nie usankcjonują Rosji, wiesz, jak wielu moich przyjaciół w krajach rozwijających się,  -oni”znowu mi mówisz, jak to się robi, kiedy Zachód mówi, że Amerykanie mówią im, że musisz głosować w ten sposób, albo inaczej, a oni mówią OK, zagłosuję tak, jak chcesz, ponieważ wierzę, że można to wyjaśnić rozdziałem Organizacji Narodów Zjednoczonych i i tak dalej, ale co dostaję w zamian?
Amerykanie odpowiadają, że nie zostaniesz ukarany!
Mam sporo przyjaciół w Nowym Jorku i kiedy byłem tam na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym -rozmawiałem z nimi, było wielu takich, jeśli nie większość, którzy mówili, że w pełni rozumieją, co się dzieje i że nie powinniśmy się złościć na sposób, w jaki głosują, no i powiedzieli mi, jakimi argumentami posługują się Amerykanie.

W jaki sposób "przekonują"  ludzi do głosowania na zgromadzeniu ogólnym przeciwko Rosji?
Argumenty są bardzo proste,...”nie zapominaj, że masz konto bankowe w takim a takim banku i nie zapominaj, że twoje dzieci idą do Stanford bez problemów i jestem pewien, że jest wiele osób na tej sali, które wiedzą, że to prawda.